Haber

Avrupa Gazeteciler Federasyonu Türklere yönelik vize uygulamalarını eleştirdi

Avrupa Gazeteciler Federasyonu, Schengen ülkelerinin Türklere yönelik vize uygulamalarını eleştirerek, “önyargı ve ayrımcılığa son verilmesi” çağrısında bulundu. Başvurulardaki ret oranlarının yüzde 50’ye çıktığı belirtildi. Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Schengen ülkelerinin Türk gazetecilere yönelik vize uygulamalarını sert bir şekilde eleştiren bir açıklama yaptı. Türk gazetecilerin ve vatandaşlarının Schengen Bölgesi’ndeki 27 ülkeye vize başvurularında artan kısıtlamalarla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken EFJ, vize başvurularındaki “sistematik engellerden” ciddi endişe duyduğunu bildirdi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) verilerine değinen EFJ, vize başvurularında sınavların sıkılaştırıldığını ve atama sürecinde bile uzun bekleme sürelerinin yaşandığını kaydetti.

“Reddetme oranı yüzde 50’ye çıktı”

2022’de yüzde 15 olan vize başvurularının reddedilme oranının 2023’te yüzde 50’ye çıktığına işaret eden EFJ, “AB üyesi ülkelerin Türk gazetecilerin vize başvurularına koyduğu iddia edilen engellerden derin endişe duyuyoruz. kısa süreli vizelerin verildiğini, dolayısıyla gazetecileri tekrar tekrar vize başvurusu yapmaya zorladığını gözlemleyin. Bu külfetli ve mali açıdan sürdürülemez durumun ele alınması gerekiyor.”

“Gerçek vize ambargosu”

EFJ Başkan Yardımcısı Mustafa Kuleli, “Schengen ülkelerinden gazetecilere yönelik bu fiili vize ambargosuna son vermelerini talep ediyoruz. Diplomatik temsilcilikleri Türkiyeli gazetecilere yönelik önyargılı ve ayrımcı yaklaşımlarını düzeltmeye çağırıyoruz. Bu önyargılar, muhabirlerin mesleki sorumluluklarını etkin bir şekilde yerine getirmelerini engellemektedir. ” söz konusu.

EFJ, vize başvuruları reddedilen gazeteciler arasında spor spiker Sinem Ökten’in adı sayıldı. Daha önce Avrupa ülkelerini iş amacıyla 50-60 kez ziyaret ettiğini belirten Ökten’in geçen yıl Almanya ve ardından Fransa’ya yaptığı vize başvurularının reddedildiği belirtilmişti.

DW/BK,ETO

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

celtikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu